Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Korea - Konflikt koreański (1950) - przyczyny, przebieg, skutki

Korea - Konflikt koreański (1950) - przyczyny, przebieg, skutki

Po klęsce Japonii w II wojnie światowej Półwysep Koreański został zajęty przez wojska amerykańskie, na południu, oraz armię radziecką – na północy. Zaostrzające się stosunki między USA i ZSRR nie pozwoliły na zrealizowanie idei stworzenia jednego państwa koreańskiego. Sytuacja stała się jeszcze bardziej napięta, gdy w maju 1948 roku w południowej Korei odbyły się wybory, a następnie ogłoszono (15 sierpnia 1948 roku) utworzenie Republiki Korei ze stolicą w Seulu. Głową państwa obrano Li Syngmana Rhee’ego.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję północy – miesiąc później proklamowała powstanie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRL-D) ze stolicą w Phenian. Na czele KRL-D stanął Kim Ir Sen. Podział Korei na dwa oddzielne i jednocześnie zwalczające się państwa stał się faktem. W niedługim czasie doszło do potyczek na granicy oddzielającej dwa państwa. Dążenia ekspansyjne Koreańskiej (...)

Podobne wypracowania