Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Wojny husyckie - przyczyny, skutki, przebieg

Wojny husyckie - przyczyny, skutki, przebieg

Wojny husyckie prowadzone były w latach 1419-1434 r. przez husytów w Czechach i krajach sąsiadujących. Przyczyną wojen husyckich była męczeńska śmierć Jana Husa, co spowodowało znaczny wzrost niezadowolenia wśród liczby jego wyznawców.

Dodatkowo pojawił się problem między plebsem a patrycjatem. Poglądy Husa o równości i ubóstwie Kościoła znajdowały coraz większe poparcie. W 1419 r. lud zajął ratusz nowomiejski w Pradze i wyrzucił rajców miejskich przez okna ratuszu. W tym samym czasie zmarł Wacław IV - król czeski, a jego następca Zygmunt Luksemburski skłonny był walczyć z husytami, ponieważ nie chciał ustąpić ich żądaniom.

Zygmunt Luksemburski rozpoczął stanowczą politykę walki z husytami, stracił 23 przywódców wystąpień we Wrocławiu. Husyci uzyskali poparcie całego narodu i pod dowództwem J. Zizki rozgromili wojska Zygmunta Luksemburskiego, którego armia oblegała Pragę. Wkrótce po tym (...)

Podobne wypracowania