Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Traktat wersalski i jego postanowienia

Traktat wersalski i jego postanowienia

Postanowienia konferencji w Wersalu miały za zadanie uporządkować świat, jaki powstał ze sprawą I wojny światowej. Usilne próby utrzymania przez Anglię i Francję dominującej roli w Europie przyczyniły się do upadku całego przedsięwzięcia.

Kluczowe role w ustanawianiu nowego ładu miały państwa „wielkiej trójki” (Anglia – David Lloyd George, Francja – Georges Clemenceau, USA – Thomas Woodrow Wilson) wspierane przez Włochy (Vittorio Orlando). W trakcie rokowań szybko okazało się, iż przedstawiciele głównych sił posiadali rozbieżne koncepcje świata powojennego. Francuzom zależało na ostatecznej neutralizacji zagrożenia ze strony Niemiec, co skutkowało sojuszem z państwami Europy Wschodniej, w tym również z Polską. Tego typu rozwiązanie nie było akceptowane przez stronę brytyjską, która obawiała się nadmiernego wzrostu siły Francuzów. Do roli rozjemcy w tym sporze pretendował Thomas Wilson, który (...)

Podobne wypracowania