Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Historia Uwarunkowania powstania Ruchu Ludowego na ziemiach polskich do roku 1918

Uwarunkowania powstania Ruchu Ludowego na ziemiach polskich do roku 1918

Choć Rzeczpospolita Polska doprowadziła samą siebie do upadku na przełomie wieku XVIII i XIX, choć politycznie zależna była od swoich zaborców, nie znaczy to, że na terenach etnicznie polskich nie rozwijały się żadne ruchy o charakterze społecznym, czy też politycznym. Wręcz przeciwnie - można śmiało stwierdzić, iż rozwijały się one całkiem sprawnie i obficie, rodząc liczne organizacje, które miały skupiać w swoich rękach interesy różnych klas społecznych, czy też interes Polaków jako narodowości.

Były to ruchy dążące do odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też organizacje, który pierwszeństwo w swych programach oddawały kwestiom ekonomicznym, poprawie bytu robotników i chłopstwa, a na dalszy plan odsunięto polskie dążenia niepodległościowe. Jedne działały w pełnej tajemnicy, konspirując swoje struktury przed zaborcami, inne starały się wprowadzać swoje struktury w zastaną rzeczywistość w sposób całkiem legalny, bądź na poły legalny. Jako sztandarowy przykład takich społeczno-politycznych przeobrażeń w narodzie polskim można wymienić na przykład ruch ludowy.

Ruch ten pierwotnie rozpoczął swoje kształtowanie się na terenach zaboru austriackiego, na terenach Galicji, która zresztą cieszyła się sporą autonomią...

Podobne wypracowania