Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Zjazd w Gąsawie - śmierć Henryka Brodatego (1227 r.)

Zjazd w Gąsawie - śmierć Henryka Brodatego (1227 r.)

Chcąc wyjaśnić niejasności w problematycznej kwestii przynależności Pomorza oraz zapobiec kolejnej eskalacji konfliktu w Wielkopolsce pomiędzy Władysławem Laskonogim a Władysławem Odonicem, książę krakowski Leszek Biały podjął się próby zorganizowania wielkiego wiecu przedstawicieli dynastii Piastów. Do spotkania doszło jesienią roku 1227 w Gąsawie, miasteczku leżącym w połowie drogi między Gnieznem a Nakłem.

Na zjeździe stawili się solidarnie najbardziej wpływowi Piastowie z większości ziem polskich, tj. organizator Leszek Biały - senior i książę krakowski, jego brat Konrad Mazowiecki, wpływowy książę śląski Henryk Brodaty oraz występujący w roli gospodarza, Władysław Odonic. Zabrakło natomiast jednego z głównych zainteresowanych wynikami jego obrad - Władysława Laskonogiego, ale niemal pewnym jest, że jego interesy doglądane były na miejscu przez zaufanych doradców.

Rankiem 24 listopada (...)

Podobne wypracowania