Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Roman Dmowski - biografia, życiorys

Roman Dmowski - biografia, życiorys

Roman Dmowski (1864–1939) – polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych RP, jeden z założycieli Narodowej Demokracji, twórca oraz najważniejszy polski ideolog nacjonalizmu. Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Warszawie jako syn Walentego i Józefy z Lenarskich.

Roman Dmowski ukończył III gimnazjum warszawskie w 1886 r. Następnie rozpoczął studia przyrodnicze na wydziale fizyczno-matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które zostają przez niego ukończone w 1891 r. ze stopniem kandydata nauk przyrodniczych (odpowiednik dzisiejszego doktoratu). W okresie od listopada 1891 do sierpnia 1892 studiuje w Paryżu.

W 1888 r. Roman Dmowski wstąpił do warszawskiej organizacji młodzieży patriotycznej „Zet”, a rok później został przyjęty do Ligi Polskiej. W kwietniu 1893 r., przy pomocy kilku działaczy dokonuje przewrotu w Lidze Polskiej, którą zmienia w Ligę Narodową i staje na jej (...)

Podobne wypracowania