Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Czarnobyl - katastrofa w Czarnobylu

Czarnobyl - katastrofa w Czarnobylu

Katastrofa w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 r. Doszło wówczas do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego w bloku nr 4 znajdującym się na terenie elektrowni w Czarnobylu. Była to największa katastrofa w dziejach energetyki jądrowej, najwieksza w XX w.

W wyniku promieniowania obszar ok. 146 000 km2 nie nadaje się do zamieszkania a ludność z tamtejszych okolic przesiedlono. Elektrownia w Czarnobylu znajduje się na Ukrainie w pobliżu miasta Prypeć. Składa się z czterech reaktorów typu RBMK-1000 o mocy 1 GW. Elektrownie zbudowano w latach siedemdziesiątych XX w. Wybuch spowodowany był niedopracowanym eksperymentem. Pierwszy wybuch miał miejsce o godz. 01:24 reaktor okazał się niestabilny. Został przekroczony poziom promieniowania.

Drugi wybuch był nieco większy, doprowadził do eksplozji wodoru i tlenu, zniszczony został cały budynek czwartek reaktora. Do atmosfery trafił pył radioaktywny, (...)

Podobne wypracowania