Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Jan Gutenberg - wynalezienie druku - data, opis wynalazku

Jan Gutenberg - wynalezienie druku - data, opis wynalazku

Druk pojawił się w wieku XVI i jest związany z nazwiskiem Jana Gutenberga, który od roku 1434 prowadził badania nad ruchomymi czcionkami, zwieńczone sukcesem w roku 1440. Oczywiście, jak to bywa w przypadku odkryć, badania Gutenberga nie były niczym innowacyjnym, już od długiego czasu pracowano nad sposobem szybszego powielania tekstu i możliwości wydawania go w większej ilości egzemplarzy. Gutenberg jednak jako pierwszy z powodzeniem zastosował ruchomą czcionkę, a jednocześnie stworzył prasę drukarską, która umożliwiała odbijanie egzemplarzy. Na przełomie 1455/1456 tą metodą została wydana 42 wierszowa Biblia łacińska. Zachowało się 46 jej egzemplarzy, w tym jeden w Polsce.

Pierwsza prasa była drewniana i do wprawienia jej w ruch potrzebna była siła ludzkich rąk. Wiele wieków później, bo w roku 1800 (w Wielkiej Brytanii), skonstruowano dopiero żelazną prasę, jak również rozpoczęto pracę (...)

Podobne wypracowania