Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Andrzej Bobola – biografia, życiorys

Andrzej Bobola – biografia, życiorys

Do początków XX wieku data i miejsce urodzenia Andrzeja Boboli stanowiły dla historyków tajemnicę. Dopiero badania historyczne dwóch zakonników – Poplatka i Paciuszkiewicza – rzuciły nowe światło na biografię świętego. Bobola urodził się w Strachocinie w 1591 roku. Pochodził z zamożnej, szanowanej rodziny Bobolów o długich tradycjach. Ojciec Boboli, Krzysztof, był dzierżawcą królewszczyzny lokalnego sołectwa.

Naukę Andrzej pobierał w szkole jezuickiej w Braniewie, prawdopodobnie w latach 1606-1611. Powołanie sprawiło, że po ukończeniu szkoły wstąpił do zakonu Jezuitów w Wilnie. Śluby zakonne złożył w 1613 roku, ostateczne święcenia kapłańskie w 1623 roku. Urząd kapłański sprawował bardzo aktywnie. Od 1623 do 1624 roku pełnił funkcję rektora kościoła w Nieświeżu. W tym okresie dążył (wraz z Albrychtem Radziwiłłem) do uroczystego ogłoszenia Matki Bożej królową Polski. Jego cel został osiągnięty (...)

Podobne wypracowania