Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych - SALT I (1972 r.)

Układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych - SALT I (1972 r.)

Stosunki panujące na linii Waszyngton-Moskwa praktycznie przez całą II połowę XX w. określa się dzisiaj mianem „zimnej wojny”. Ciągłe konflikty polityczne oraz nabierający coraz większego rozmachu wyścig zbrojeń doprowadziły u progu lat 70. XX w. do realnej groźby wybuchu globalnego konfliktu nuklearnego. Równoległe rozwijanie przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki programów badań nad bronią jądrową skutecznie realizowało przyjętą przez oba mocarstwa strategię zastraszania przeciwnika.

Przełomowym momentem w historii stosunków amerykańsko-radzieckich w czasie trwania zimnej wojny był podpisany 26. maja 1972 r. pierwszy oficjalny międzynarodowy układ o ograniczeniu zbrojeń atomowych nazywany potocznie SALT I (ang. Strategic Arms Limitation Treaty). Podczas wizyty prezydenta USA Richarda Nixona w Moskwie sfinalizowane zostały trwające już od 1969 r. negocjacje dotyczące redukcji przez (...)

Podobne wypracowania