Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Średniowiecze - podział pracy w średniowieczu. Zawody w średniowieczu

Średniowiecze - podział pracy w średniowieczu. Zawody w średniowieczu

Ustrój feudalny w Europie Zachodniej w wiekach X i XI uległ mocnym przeobrażeniom. Przyczyn ówczesnych przemian należy dopatrywać się w przemianach zachodzących w rolnictwie. Dzięki zastosowaniu nowinek technicznych, ta dziedzina produkcji stała się znacznie bardziej wydajna. Na dużą skalę stosowano dwupolówkę, używano żelaznych pługów oraz nawozów. Efektem zmian była sytuacja, w której rolnicy dysponowali nadwyżką (do tej pory produkowano jedynie dla zaspokojenia własnych potrzeb). Kapitał ten trafiał na wiejskie i miejskie targi, gdzie stał się przedmiotem handlu.

Równocześnie następował rozkwit produkcji rzemieślniczej. Poprawie uległ proces wydobywania i obróbki metali czy technika tkacka. Ponieważ jednak praca ta wymagała znacznej wiedzy, stała się ona głównym źródłem utrzymania ludzi „wtajemniczonych”. Coraz trudniejsze stawało się łączenie rzemiosła z praca na roli.

Nowa organizacja (...)

Podobne wypracowania