Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Archimedes - biografia, życiorys

Archimedes - biografia, życiorys

Istnieje wiele legend i anegdot związanych z tym słynnym greckim filozofem i matematykiem. Ile z nich jest prawdą – nie dowiemy się zapewne nigdy, gdyż uczony żył w starożytnej Grecji, ok. 287 – 212 r. p.n.e.

Jedna z opowieści mówi o tym, iż Archimedes był tak dalece zaabsorbowany swoimi badaniami, że zapominał o codziennej higienie. Kiedy bliscy próbowali siłą zaciągnąć go do kąpieli, naukowiec, aby nie przerywać badań, rysował wykresy na własnym ciele.

Inna anegdota opowiada, że król Syrakuz Hieron II, który być może był krewnym Archimedesa, postawił przed nim nie lada zadanie. Chodziło o zbadanie, czy misterna korona wykonana przez pewnego złotnika, rzeczywiście składała się z samego złota czy też może nieuczciwy rzemieślnik przywłaszczył sobie część drogocennego kruszcu. Zadanie mogło być proste do wykonania, gdyby nie bezwzględny zakaz króla dotyczący roztapiania czy jakiegokolwiek (...)

Podobne wypracowania