Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Panowanie Kazimierza Wielkiego - ocena rządów

Panowanie Kazimierza Wielkiego - ocena rządów

Kazimierz Wielki jest bezsprzecznie jednym z najwybitniejszych władców polskich epoki średniowiecza, wyróżniającym się także zasługami na arenie ogólnoeuropejskiej.

W momencie obejmowania przez niego rządów po zmarłym w 1333 roku Władysławie Łokietku, niedawno zjednoczone Królestwo Polskie było państwem bardzo słabym, prowizorycznie połączonym nietrwałymi więzami w jeden organizm, stale zagrożonym przez silniejszych sąsiadów oraz znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej. Umiejętna polityka zagraniczna, którą cechował wyjątkowy pragmatyzm, realizm, a także znajomość realiów epoki, pozwoliła Kazimierzowi Wielkiemu w trakcie swojego panowania wynieść Polskę do roli liczącego się w Europie lokalnego mocarstwa. Królowi z pozycji „krakowskiego królika” – jak pogardliwie nazywali go jego przeciwnicy, pozwoliła awansować do roli szanowanego arbitra oraz partnera i sojusznika (...)

Podobne wypracowania