Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Jerzy Popiełuszko - biografia, życiorys

Jerzy Popiełuszko - biografia, życiorys

Ks. Jerzy Aleksander Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r., zmarł 19 października 1984 r. we Włocławku. Był księdzem kościoła katolickiego, został zamordowany przez funkcjonariuszy aparatu komunistycznego - Służby Bezpieczeństwa.

Rodzice Jerzego Popiełuszki prowadzili gospodarstwo rolne. Jerzy już za młodu był osobą głęboko religijną, zaczął jako ministrant. Uczęszczał do liceum w Suchowoli. Po zdaniu matury w 1965 r. poszedł do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Został zmuszony do odbycia służby wojskowej w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1980 r. związał się ze środowiskiem Solidarności. W czasie strajku odprawił mszę w Hucie Warszawa.

Rozpoczął działalność opozycyjną popierając ruch solidarnościowy. Naraził się tym samym służbom bezpieczeństwa, które zaczęły śledzić jego działalność. Zarzucano mu, że wykorzystuje wpływy (...)

Podobne wypracowania