Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Jan Matejko - biografia, życiorys

Jan Matejko - biografia, życiorys

Jan Matejko urodził się w roku 1838 w Krakowie. Z pochodzenia był Czechem. Matka Joanna szybko osierociła chłopca. Miał wtedy zaledwie siedem lat. Wychowaniem dzieci (Jana i dziesięciorga jego rodzeństwa) zajmowała się od tej pory głównie siostra matki.

Swoją edukację Matejko rozpoczął w szkole św. Barbary, w roku 1847. Nie był najlepszym uczniem, nauka przychodziła mu z trudem. Wyróżniał się za to w przedmiotach plastycznych. Już wtedy bowiem jego talent był zauważalny. Kolejnym etapem na drodze zdobywania wiedzy było Gimnazjum św. Anny. Od roku 1852 przez sześć lat, Matejko studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.

Życie Jana nie było łatwe. Nie miał okazji zaznać ciepła domowego. Ojciec nie okazywał dzieciom uczuć, a ciotka nie była w stanie zastąpić im matki. Nie można powiedzieć, aby opiekunowie w jakiś szczególnie baczny sposób doglądali dzieci. Wręcz przeciwnie, były one nieco (...)

Podobne wypracowania