Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Historia Społeczne skutki I wojny światowej

Społeczne skutki I wojny światowej

Konsekwencją I wojny światowej były istotne zmiany polityczne  gospodarcze, a  także społeczne. Do tych ostatnich należy w pierwszej kolejności zaliczyć obniżenie standardu życia, głód i kalectwo wielu osób. Państwo zaczęło silnie wkraczać w życie obywateli, nastąpił zatem rozwój biurokracji i co za tym dzie niezadowolenie społeczne, protesty, rewolucje (m.in. w Niemczech i w Rosji).

Coraz większą popularność zaczeli zyskiwać populiści i pacyfiści. Skutkiem I wojny światowej była emancypacja kobiet, mająca swe źródło w pracy  (podejmowanej niejednokrotnie z przymusu: śmierć męża/ojca/braci na wojnie). Natąpił rozwój kultury i sztuki, któa zaczęła propagować postawy pacyfistyczne poprzez pokazanie okrucieństwo i bezsensu wojny.

Ludzie byli rozczarowani, nastąpił rozwój bezrobocia. Podatny grunt znalazł socjalizm i nazizm, który obiecywał polepszenie sytuacje i miał być receptą na głód. W (...)

Podobne wypracowania