Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Kartka z pamiętnika Elizy - „Skąpiec” Moliera

Kartka z pamiętnika Elizy - „Skąpiec” Moliera

24 marca
Ojciec znów dziś napomykał o ślubie z panem Anzelmem. On jest dużo starszy ode mnie i chociaż miły, to ja wcale nie chcę za niego wychodzić. Ojciec zachwala go na różne sposoby, a już najczęściej przypomina o jego majątku. Ale mnie nie obchodzą pieniądze, ja chcę poślubić Walerego, nie wyobrażam sobie, żeby ojciec mógł dopiąć swego.

To samo dotyczy Kleanta, tylko on jest chyba w jeszcze gorszej sytuacji niż ja. On kocha się z wzajemnością w Mariannie, którą tata wybrał na żonę dla siebie! Kleant jest zrozpaczony, ale powiedział, że musi coś wymyślić, że na pewno tak tego nie zostawi.

Tata z dnia na dzień staje się coraz gorszy. Jego chciwość jest coraz większa i zachowuje się coraz bardziej absurdalnie. Kilkanaście razy na dzień chodzi do ogrodu, żeby sprawdzić, czy jego ukochana szkatułka nie zniknęła. Oczywiście nie ma pojęcia, że my wiemy o jej istnieniu, bo pewnie chodziłby z nią (...)

Podobne wypracowania