Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji

Akcja pod Arsenałem była realnym wydarzeniem, które zostało zorganizowane w marcu 1943 roku przez Szare Szeregi w celu uwolnienia więźniów politycznych z więzienia przy Alei Szucha w Warszawie. Zakończyło się ono powodzeniem i zostało opisane w książce Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”.

Chłopcy zaczaili się w rogach ulicy w oczekiwaniu na samochód więzienny, który przewozić miał około dwudziestu pięciu więźniów. Kiedy auto pojawiło się, nastąpił niespodziewany problem, ponieważ jeden z patrolujących ulicę Niemców spostrzegł broń w dłoni jednego z chłopców i próbował strzelać. Na szczęście Zośka interweniował i zabił esesmana. Jednak kierowca więźniarki zorientował się, że coś jest nie tak i próbował skręcić w lewo, jednak w tym momencie na dach wozu posypały się butelki z benzyną rzucane przez Polaków. Aby uniknąć spalenia się żywcem, gestapowcy uciekli, a młodzi ludzie mogli (...)

Podobne wypracowania