Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Stefan Żeromski „Rozdziobią nas kruki, wrony” - opracowanie opowiadania

Stefan Żeromski „Rozdziobią nas kruki, wrony” - opracowanie opowiadania

Utwór „Rozdziobią nas kruki, wrony” stanowi swoisty rozrachunek pisarza z powstaniem styczniowym. Autor w dobitny sposób ukazuje pośrednie przyczyny upadku powstania i snuje własne refleksje o przyszłości Polski.
   
Głównym bohaterem jest Szymon Winrych. To dzielny szlachcic, który uczestniczy w powstaniu styczniowym. Poznajemy go, gdy przebrany za chłopa bierze udział w jednej z powstańczych akcji. Wiezie bowiem broń do innych walczących współtowarzyszy. Niestety, zostaje zatrzymany przez rosyjskich ułanów, którzy rozpoznają w nim konspiratora. Ranią jego konia, a następnie zabierają broń i brutalnie zabijają bohatera. Kilka dni później nad ciałem zmasakrowanego powstańca pojawia się okoliczny chłop. Nie ma w nim jednak nawet najmniejszej refleksji nad losem zamordowanego mężczyzny. Domyśla się, iż jest to powstaniec, który zginął z rosyjskich rąk. Nie przejmuje się jednak nim, nie roni (...)

Podobne wypracowania