Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Pojedynek Zbyszka z Rotgierem - opis sytuacji. Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”

Pojedynek Zbyszka z Rotgierem - opis sytuacji. Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”

Na podwórzu pałacu księżnej Anny Danuty i księcia Janusza miał się odbyć pojedynek dwóch zdolnych i silnych rycerzy – Zbyszka z Bogdańca oraz Rotgiera. Polak i Niemiec, który należał do Zakonu Krzyżackiego, byli uważani za bardzo niebezpiecznych w walce oraz bijących się na śmierć i życie. Taki też model pojedynku wybrano: rycerze mieli walczyć dopóty, dopóki któryś z przeciwników nie padnie martwy. Wybrano ponadto narzędzia walki – były to topory, które stanowiły broń skuteczną, gdyż jeden cios mógł spowodować śmierć przeciwnika, ale i nieporęczną ze względu na swój ciężar.

Po przedstawieniu się całej publiczności zgromadzonej w krużgankach i zaprezentowaniu swoich barw bojowych przystąpiono do pojedynku. Najpierw pojedynkowali się giermkowie rycerzy, a więc Hlava będący przyjacielem Zbyszka oraz von Krist, stojący po stronie niemieckiej. Pojedynek był zawzięty, jednak koniec końców zwyciężył (...)

Podobne wypracowania