Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Charakterystyka porównawcza Klary i Podstoliny - Aleksander Fredro „Zemsta”

Charakterystyka porównawcza Klary i Podstoliny - Aleksander Fredro „Zemsta”

Klarę poznajemy jako nad wiek dojrzałą i rozsądną osobę. Mimo gorącego uczucia do Wacława, nie pozwala, by miłość przesłoniła jej zasady moralne. Ma klarownie ułożoną hierarchię wartości i uważa, by nikt tego porządku nie naruszył. Na przykład w scenie, w której Wacław chce porwać bohaterkę, ta odmawia adoratorowi, gdyż jest to sprzeczne z jej poczuciem przyzwoitości. Poza tym wykazuje się sporą dozą inteligencji, humoru oraz sprytu. Na zaloty Papkina odpowiada w sposób dosadny, jednak nie niegrzeczny, gdyż dla każdego człowieka stara się być miła i uprzejma.

Kultura stanowi bardzo ważną wartość w jej życiu, dlatego Klara dba o własną reputację, liczy się także ze zdaniem innych. Jest świadoma własnej wartości i chce dokładnie zbadać, czy osoby, na których jej zależy doceniają jej zasady. Z tego powodu wdaje się z Wacławem w długie dyskusje analizując, czy młodzieniec chce ją omamić komplementami, (...)

Podobne wypracowania