Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - lekcja polskiego. Streszczenie, interpretacja fragmentu

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - lekcja polskiego. Streszczenie, interpretacja fragmentu

Lekcja języka polskiego opisana przez Witolda Gombrowicza w „Ferdydurke” jest ukazana w sposób groteskowy. Wszystko zaczyna się od tego, że na katedrze pojawia się nauczyciel. W tym samym momencie wszyscy uczniowie podnoszą wielką wrzawę. Zaczęły się krzyki, wydzieranie. Jedynie Syfon posłusznie wyciągał swoje książki i przygotowywał się do zajęć. Nauczyciel przez długi czas nie reagował na zachowanie wychowanków.

Kilka razy wyglądał tak, jakby miał coś powiedzieć. W końcu krzyknął, że wrzasków dość. Wtedy wszyscy chłopcy jak jeden mąż zażądali zwolnienia do ubikacji. Gdy ten pomysł nie wypalił, część uczniów zaczęła symulować najróżniejszego rodzaju choroby – od świądu, poprzez biegunkę, kończąc na drgawkach. Nauczyciel postanowił wygłosić przemówienie o tym, że on sam chciałby się z zajęć zwolnić, ale że jemu ta możliwość nie jest dana, to nie zwolni się nikt.

Najbardziej śmiali chłopcy (...)

Podobne wypracowania