Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Adam Mickiewicz „Reduta Ordona” - opis przeżyć uczestnika wydarzeń

Adam Mickiewicz „Reduta Ordona” - opis przeżyć uczestnika wydarzeń

Mieliśmy zaledwie sześć armat. Czekaliśmy więc na przyjście wroga, słuchając strzałów rosyjskiej artylerii. Rosjanie mieli bardzo wiele dział; wielokrotnie przewyższali nas siłą zbrojną. Widzieliśmy nieprzerwaną linię wrogich armat, które bezustannie pluły ogniem w naszą stronę. My odpowiadaliśmy im tym samym, ze strachem patrząc na kurczące się w oczach zapasy amunicji.

Nasi żołnierze dzielnie przeciwstawiali się rosyjskiemu atakowi, bezustannie ładując karabiny, które szybko stawały się gorące od bezustannej pracy. Wszystkich ograniała coraz większa rozpacz, lecz jednocześnie nasze serca przepełniała żądza walki - chcieliśmy pokonać wroga, choć na jego pokonanie nigdy nie mieliśmy szans. 

Wszędzie wokół rosły zastępy umarłych i rannych. Żywi odpowiadali na rosyjski ogień ze zdwojoną siłą, lecz w końcu nadszedł nieubłaganie moment, w którym nie mogliśmy znaleźć już żadnej amunicji. Wtedy (...)

Podobne wypracowania