Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Henryk Sienkiewicz „Latarnik” - opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

Henryk Sienkiewicz „Latarnik” - opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

Jestem starym człowiekiem. Widziałem wiele wojen, powstań i bitew. Z kraju wyjechałem po klęsce Powstania w 1830, później biłem się w Hiszpanii, w walkach napoleońskich, na Węgrzech, aż trafiłem do Ameryki, by tam wziąć udział w ich wojnie secesyjnej. 

Nigdy nie bałem się pracy. Zawsze się dla mnie jakaś znajdowała, pomagając mi zarobić na kawałek chleba. W Australii szukałem złota, w Afryce diamentów. W Indiach Wschodnich byłem strzelcem rządowym, w Kalifornii farmerem, w Hawanie miałem fabrykę cygar. Na statkach bywałem majtkiem. Zwiedziłem prawie każdy zakątek świata i poznałem wszystkie możliwe rodzaje ludzi. Przez wiele lat nie umiałem znaleźć swego miejsca na ziemi, aż trafiłem do Aspinwall.

Praca latarnika świetnie mi pasowała. Po całej tej mojej tułaczce dobrze było znaleźć spokojny kąt – co z tego, że tym kątem okazała się stercząca z morza, samotna skała. Samotność mi nie przeszkadzała; (...)

Podobne wypracowania