Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Exegi monumentum w literaturze - Znaczenie i symbolika toposu exegi monumentum, przykłady

Exegi monumentum w literaturze - Znaczenie i symbolika toposu exegi monumentum, przykłady

Topos exegi monumentum był wykorzystywany przez innych twórców nie tylko w formie powtórzenia horacjańskiej tezy, ale też przekształcenia, trawestacji czy ironii. Inni pisarze bardzo swobodnie podchodzili do tego tematu, odnajdując w nim kolejne możliwe do wykorzystania motywy i problemy.

Gorzką ironią zabarwiony jest czterowiersz Juliana Tuwima pt.: „Exegi monumentum”. Tytułowy pomnik jest w nim przedstawiony w taki sposób, że nie ma nic wspólnego ze sławą i chwałą. W trzecim wersie dowiadujemy się, że podmiotem lirycznym jest „kamień nadgrobny”. Tylko on stanowi realną pozostałość po życiu. Wizja Tuwima jest więc skrajnie pesymistyczna.
   
Nie inaczej poeta podchodzi do tematu w utworze pt.: „Do losu”. Jest to cierpkie podsumowanie drogi twórczej. Okazuje się, że nieśmiertelna chwała nie daje tyle satysfakcji, ile mogłoby się wydawać. Poeta przewartościowuje topos exegi monumentum rozumiany (...)

Podobne wypracowania