Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Jan Matejko „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” - opis obrazu, interpretacja

Jan Matejko „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” - opis obrazu, interpretacja

Jan Kochanowski, Treny Kochanowskiego, Jan Matejko, Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki, opis obrazu, interpretacja
Jan Kochanowski, Treny Kochanowskiego, Jan Matejko, Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki, opis obrazu, interpretacja

wikipedia.org

Jan Matejko „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”

Śmierć dwuipółletniej Urszulki Kochanowskiej była ciosem dla jej rodziców. Jan Kochanowski dał wyraz swojej rozpaczy w cyklu dziewiętnastu „Trenów”. Zbiór ten jest lirycznym wyrazem cierpienia ojca i stanowi nieśmiertelny portret małej córeczki. „Treny” poświęcone małemu dziecku były w literaturze nowością. Ich wymowa, zawarte w nich emocje i przemyślenia stały się inspiracją dla wielu późniejszych twórców, m.in. Bolesława Leśmiana, który napisał wiersz „Urszula Kochanowska” oraz Jana Matejki, który przedstawił postać poety z Czarnolasu przy ciele zmarłej Urszulki, na obrazie zatytułowanym „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”.

Obraz ten, wykonany farbą olejną, powstał w roku 1862. Zainspirowany lekturą „Trenów”, malarz przedstawił swoje wyobrażenie tej przepełnionej smutkiem sceny. Podobnie jak „Treny” Kochanowskiego, dzieło Matejki wzrusza i budzi współczucie dla cierpienia ojca. W centralnej (...)

Podobne wypracowania