Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Henryk Sienkiewicz „Szkice węglem” - obraz wsi. Opis

Henryk Sienkiewicz „Szkice węglem” - obraz wsi. Opis

W opinii wielu krytyków literackich, „Szkice węglem” Henryka Sienkiewicza to najważniejszy utwór o tematyce wiejskiej w literaturze polskiego pozytywizmu. Autor podjął się aktualnej i bardzo istotnej w XIX wieku problematyki - położenia wsi pouwłaszczeniowej. Sienkiewicz zilustrował sytuację w noweli w sposób realistyczny a tym samym bardzo pesymistyczny i niekorzystny.

Ludność chłopska przestawiona została w opowiadaniu jako ciemna, niezorientowana w realiach powstałych po uwłaszczeniu, co pozwoliło władzom gminnym wykorzystywać ich na każdym kroku. We wsi Barania Głowa nadrzędnym problemem jest analfabetyzm. Wawrzon Rzepa nie umie przeczytać treści dokumentu, który podpisał za namową Zołzikiewicza. Nie zna także zasad kodeksu prawnego, przez co nie ma możliwości obrony. Maria szukając pomocy u władz powiatowych w Osłowicach ma trudności z dotarciem na miejsce, ponieważ nie umie przeczytać (...)

Podobne wypracowania