Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Św. Marek - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

Św. Marek - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

Święty Marek jest jednym autorów Ewangelii. Księga jego autorstwa jest uważana za najstarszą. Jest ona również najkrótszą z czterech Ewangelii.

Św. Marek był kuzynem św. Barnaby. Jego matka Maria prawdopodobnie była właścicielką Wieczernika i Ogrójca, w którym odbywały się sceny z ostatnich dni życia Jezusa. Towarzyszył w podróżach świętemu Piotrowi, którego nauki dokładnie spisał oraz św. Pawłowi.

W Nowym Testamencie można spotkać się z tym, że nazywany jest Markiem, Janem lub Janem Markiem. Wszystkie te postaci uosabiane są jednak ze św. Markiem, który towarzyszył św. Pawłowi w jego pierwszej podróży. Przypuszcza się, że jest on młodzieńcem owiniętym prześcieradłami, który był obecny przy aresztowaniu Jezusa.

Razem z Barnabą podróżował na Cypr, potem wraz ze świętym Piotrem i świętym Pawłem przebywał w Rzymie. To tutaj prawdopodobnie w latach 60–70 n.e. spisał swoją Ewangelię.

Święty (...)

Podobne wypracowania