Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Zygmunt Krasiński - listy do Delfiny Potockiej. Opracowanie, interpretacja

Zygmunt Krasiński - listy do Delfiny Potockiej. Opracowanie, interpretacja

Zygmunt Krasiński poznał Delfinę Potocką w Neapolu, w 1838 roku. Pomimo wielkiej miłości, pisarz – zmuszony przez despotycznego ojca – pojął za żonę inną kobietę. Romans Potockiej i Krasińskiego trwał jednak wiele lat, zbiór listów dokumentuje to niezwykłe uczucie.

Pierwszy list został napisany w 1839 roku, ostatni znany w 1848, choć badacze są przekonani, że korespondencja trwała jeszcze dłużej. Krasiński podkreślał w listach, że z ukochaną łączy go miłość duchowa (koncepcja przejęta z platońskiego mitu o Androgyne), nie fizyczna. Sama instytucję małżeństwa nazywał „grobem miłości”. W listach Delfina określana jest jako Beatrycze, anioł, Powierniczka i Siostra. W listach powracają stałe motywy i toposy: tęsknota za ukochaną, wyznania miłości oraz wspomnienia chwil spędzonych wspólnie. Krasiński szuka u ukochanej rad dotyczących życia codziennego – pisze o swoich relacjach towarzyskich, (...)

Podobne wypracowania