Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Jan Kochanowski „Do Magdaleny” - interpretacja i analiza fraszki

Jan Kochanowski „Do Magdaleny” - interpretacja i analiza fraszki

„Do Magdaleny” to kolejna fraszka miłosna autorstwa Jana Kochanowskiego. Nie mówi ona jednak o przelotnym romansie czy niezobowiązującym flircie, ale o głębokim uczuciu, jakie żywi podmiot liryczny do tytułowej Magdaleny. Kochanowski pisał liczne fraszki z tytułami zawierającymi imiona kobiece („Do Hanny”, „Do Jadwigi”), w których dawał wyraz zauroczeniu wdziękami opisywanych panien.

W omawianej fraszce podmiot zwraca się do pani swego serca w apostrofie. Cały wiersz skonstruowany jest na zasadzie wyliczanki części ciała kobiety, które pragnie zobaczyć ich wielbiciel. Przy każdym wyszczególnionym elemencie pojawia się porównanie do typowych, klasycznych zjawisk, bądź rzeczy. Mamy więc na początku prośbę o ukazanie kobiecej twarzy: „Ukaż mi się, Magdaleno, ukaż twarz swoję,/ Twarz, która prawie wyraża różą oboję (...)”. Dla współczesnego czytelnika archaizmy występujące w poezji renesansowego (...)

Podobne wypracowania