Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Aleksander Fredro „Zemsta” jako komedia - dlaczego nas śmieszy? - rozprawka

Aleksander Fredro „Zemsta” jako komedia - dlaczego nas śmieszy? - rozprawka

„Zemsta” Aleksandra Fredry jest tekstem, który nieustannie śmieszy kolejne i kolejne pokolenia jej czytelników i widzów. Jest ona niezaprzeczalnym arcydziełem komediowym. W czym tkwi jej szczególny komizm, który przez wiele lat wciąż budzi śmiech?

„Zemsta” operuje trzema różnymi rodzajami komizmu. Przede wszystkim należy wspomnieć o komizmie sytuacyjnym. Jego zastosowanie polega na wykreowaniu zabawnych zdarzeń, nieoczekiwanych rozwiązań, nieprzystających do rzeczywistości i realnego życia. Często polega to przede wszystkim na zastosowaniu kontrastu - zderzenia dwóch przeciwstawnych sił czy charakterów. Przykładem na to może być testament Papkina - bohater traktuje spisywanie testamentu bardzo poważnie, jak gdyby rozporządzał wielkim majątkiem, podczas gdy w rzeczywistości posiada same prawie śmieci. Innym przykładem kontrastu jest zderzenie dwóch mocnych osobowości: Rejenta i Cześnika, (...)

Podobne wypracowania