Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Cyprian Kamil Norwid - „Moja piosnka II” - interpretacja i analiza wiersza

Cyprian Kamil Norwid - „Moja piosnka II” - interpretacja i analiza wiersza

W wierszu Cypriana Kamila Norwida pod tytułem „Moja piosnka II” podmiot liryczny wyraża tęsknotę za swym ojczystym krajem. Skargę swą kieruje w stronę samego Boga, zwracając się do niego w sposób bezpośredni słowami:
„Tęskno mi Panie…”
Osobę mówiącą w wierszu możemy utożsamiać z samym autorem, który właśnie przezywał taka tęsknotę za krajem ojczystym przebywając na emigracji we Francji.

W wierszu tym widzimy kraj ojczysty, którego obraz jest znacznie wyidealizowany, jest on swoista Arkadią. Wszelkie jego zalety są uwypuklone, natomiast nigdzie nie możemy doszukać się jego wad. Właśnie takie postrzeganie ojczyzny było bardzo bliskie romantykom, nie tylko Norwid, ale także Mickiewicz czy Słowacki w swoich utworach tak przedstawiali swoją ojczyznę. Wiersz jest wyrazem tęsknoty podmiotu lirycznego za swym krajem ojczystym. Wspomina on, w sposób pełen nostalgii kraj, gdzie znajduje się jego dom, z którym wiąże się wiele wspomnień. Umiera on z es noty za spokojną polska wsią gdzie życie toczyło się własnym rytmem i było o wiele mniej skomplikowane. Jak mówi:
„Do kraju tego gdzie winą jest dużą
  Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
  Bo wszystkim służą…...

Podobne wypracowania