Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Stanisław Barańczak „Garden party” - interpretacja, opracowanie wiersza

Stanisław Barańczak „Garden party” - interpretacja, opracowanie wiersza

Stanisław Barańczak jest najwybitniejszym twórcą należącym do pokolenia „Nowej Fali” – które było nazywane również Pokoleniem ’68 czy Pokoleniem ’70; nazwy te są związane z wydarzeniami, które miały miejsce na arenie politycznej w ówczesnym czasie. W związku z działalnością cenzury twórcy musieli wydawać swoje dzieła w tzw. drugim obiegu. W literaturze polskiej na przestrzeni wieków odzwierciedlał się obraz społeczny i polityczny kraju (najbardziej wyrazistym przykładem jest literatura mesjanistyczna w romantyzmie). Tendencję tę utrzymuje Barańczak, w którego twórczości pojawia się satyrycznie przedstawiony obraz peerelowskiej Polski: autor odmalowuje obraz życia codziennego w peerelowskiej Polsce. Swoje miejsce w poezji tego twórcy znajdują również wydarzenia społeczne i polityczne.

Stanisław Barańczak to nie tylko poeta, ale także tłumacz i uniwersytecki profesor. Na początku lat osiemdziesiątych wyjechał do Stanów Zjednoczonych pracować naukowo, jednakże jego powrót do kraju okazał się niemożliwy z powodu wprowadzenia przez socjalistyczną władzę stanu wojennego. Wiersz „Garden party” został napisany na emigracji. Motto wiersza: „Pomarańcza,...

Podobne wypracowania