Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Ignacy Krasicki „Do króla” - interpretacja i analiza satyry

Ignacy Krasicki „Do króla” - interpretacja i analiza satyry

„Do króla” to jedna z najwcześniejszych satyr Ignacego Krasickiego. Otwiera cykl utworów tego typu, opublikowany w 1779 roku. „Do króla” jest przykładem liryki zwrotu do adresata, adresatem utworu jest król Stanisław August Poniatowski, mecenas sztuki i przyjaciel Krasickiego. Autor zwraca się bezpośrednio do monarchy: „Pozwolisz, mości królu, że od ciebie zacznę”. W dalszych wersach także mamy przykłady takich zwrotów: „jesteś”, „czujesz”, „poczekaj”, „zechcesz”. Na początku utworu Krasicki podkreśla, że król nie powinien czuć się urażony, bo bohaterem satyry może być każdy, a skoro tak, to dlaczego nie zacząć od najważniejszego człowieka w państwie? W trakcie czytania tekstu wychodzi na jaw, że krytyka nie jest skierowana do króla. Utwór pisany jest trzynastozgłoskowcem, z rymami parzystymi aa bb cc i tak dalej. Satyra ma formę monologu podmiotu lirycznego, wymieniającego wady monarchy, z krótkim uzasadnieniem.

Krasicki przytacza liczne argumenty, wysuwane zapewne przez przeciwników Stanisława Augusta Poniatowskiego. Robi to w taki sposób, że ośmiesza tych, którzy krytykują monarchę. Na przykład,...

Podobne wypracowania