Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Grabca

Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Grabca

Grabiec jest w dramacie postacią epizodyczną. Jest wieśniakiem, kochankiem Balladyny, synem organisty, chamem i prostakiem. Grabiec marzy o władzy, która w płytki sposób jawi mu się jedynie jako możliwość jedzenia do syta i osiągnięcia wszelkich możliwych wygód i luksusów.

Paradoksalnie, zakochana jest w nim władająca jeziorem nimfa Goplana. Odkąd mężczyzna wpadł do jeziora, stał się jej obsesją. Niestety nie mogła połączyć się ze swoim wybrankiem, ponieważ ten nie mógł przeżyć pod wodą. Również nastawienie Grabca względem niej pozostawiało wiele do życzenia – nie jest ona dlań w najmniejszym stopniu pociągająca („Ach, cóż to za panna?/ Ma twarz, nogi, żołądek - lecz coś niby szklanna./ Co za dziwne stworzenie z mgły i galarety!  Są ludzie, co smak czują do takiej kobiety;/ Ja widzę coś rybiego w tej dziwnej osobie”). Miłość Goplany przeradza się w gorącą nienawiść, kiedy zdaje sobie sprawę (...)

Podobne wypracowania