Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Mit o Dedalu i Ikarze - charakterystyka Dedala

Mit o Dedalu i Ikarze - charakterystyka Dedala

Mitologiczny wynalazca Dedal jest postacią często niejako pomijaną, ponieważ najczęściej cała uwaga odbiorcy mitu skupia się na osobie jego syna Ikara, ginącego tragiczną śmiercią. Jednak Dedal jest bez wątpienia bohaterem niezwykle interesującym, a jego losy godne zapamiętania.

Dedal był z pochodzenia Ateńczykiem, musiał jednak uciec na wyspę Kretę po tym, jak w ojczyźnie zabił swego siostrzeńca Talosa. Władający Kretą król Minos zaoferował mu gościnę i azyl w zamian za owoce pracy Dedala - genialnego wynalazcy, budowniczego i rzeźbiarza. Jednym z jego najsłynniejszych prac stał się pałac - labirynt dla potwora Minotaura. Dedal wynalazł również wiele przedmiotów codziennego użytku, ułatwiających życie (takich jak świder).

Po jakimś czasie Dedal zatęsknił za ojczyzną i poprosił króla o pozwolenie na opuszczenie Krety. Minos nie chciał jednak pozbawić się tak genialnego rzemieślnika, toteż (...)

Podobne wypracowania