Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Leonardo da Vinci „Dama z łasiczką” - opis obrazu, interpretacja

Leonardo da Vinci „Dama z łasiczką” - opis obrazu, interpretacja

Leonardo da Vinci, Dama z łasiczką, Dama z gronostajem
Leonardo da Vinci, Dama z łasiczką, Dama z gronostajem

malarstwo-polskie.pl

Leonardo da Vinci „Dama z łasiczką” lub też „Dama z gronostajem”

„Dama z łasiczką” nazywana również „Damą z gronostajem” jest jednym z najsławniejszych dzieł największego artysty włoskiego renesansu - Leonarda da Vinci. Obraz został wykonany pomiędzy 1483 a 1490 rokiem farbami olejnymi na desce orzechowej o niewielkich wymiarach.

Dzieło stanowi portret młodej kobiety, prawdopodobnie Cecylii Galleriani - czynnej uczestniczki ówczesnego życia kulturalnego Mediolanu, cieszącej się wielką estymą wśród ówczesnej elity intelektualnej dzięki wszechstronnemu, klasycznemu wykształceniu i autorstwie wysoko cenionej poezji. Jako kilkunastoletnia dziewczyna stała się również obiektem fascynacji jednej z najbardziej wpływowych postaci w Republice - księcia Lodovico Sforzy - zostając jego wieloletnią kochanką.

Obraz został zlecony da Vinciemu w czasie, gdy trwały już pertraktacje w celu doprowadzenia do zaręczyn księcia z Beatrice d’Este, co wykluczało możliwość literalnego (...)

Podobne wypracowania