Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Zbigniew Herbert „Potęga smaku” - interpretacja i analiza wiersza

Zbigniew Herbert „Potęga smaku” - interpretacja i analiza wiersza

Tekst Zbigniewa Herberta pt.: „Potęga smaku” podejmuje, częsty w twórczości tego poety, motyw sprzeciwu wobec systemu. Tekst ten odnosi się bezpośrednio do powojennej sytuacji politycznej Polski i bezsprzecznie jest wyrazem najwyższej pogardy wobec ideologii totalitarnych.

„To wcale nie wymagało wielkiego charakteru” mówi pełen przekory podmiot liryczny. Wypowiada się w pierwszej osobie liczby mnogiej, wyrażając tym samym opinię grupy osób.

Niezgoda na narzuconą ideologię wiązała się po prostu z dobrym gustem. Jakże prymitywne okazało się wszystko, co przyniosła propaganda socjalistyczna. We właściwy sobie sposób obrzydziła i tak zrujnowaną po wojnie rzeczywistość. Jej celem było ostateczne zniszczenie dorobku przedwojennej inteligencji. Niestety to, co proponowała w zamian, to jedynie prostackie i ohydne zamienniki - „piekło było w tym czasie jak mokry dół”, „barak nazwany pałacem sprawiedliwości”. Okrutne to stwierdzenie, ale wyroki śmierci na wrogów systemu często wydawała hołota, właśnie w barakach się gnieżdżąca.

Socrealizm, jako metoda twórcza odrzucał wszelki estetyzm, od wieków przynależny sztuce, na rzecz ordynarnej prostoty i użyteczności. Wszelka...

Podobne wypracowania