Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Józef Chełmoński „Bociany” - opis obrazu, interpretacja

Józef Chełmoński „Bociany” - opis obrazu, interpretacja

„Bociany” to jedno z najbardziej cenionych dzieł Józefa Chełmońskiego. Powstało w 1900 roku, w dworku artysty w Kulkówce.

Na pierwszym planie dzieła znajdują się postaci dwu chłopów – straszy mężczyzna o brązowej, pooranej twarzy oraz młody chłopiec o jasnych blond włosach. Obaj mężczyźni ubrani są w białe, wiejskie sukmany, mają bose, brudne stopy. Ich głowy zwrócone są w górę, ku przelatującemu sznurowi bocianów. Najprawdopodobniej ta epicka scena przedstawia moment odpoczynku mężczyzn po ciężkim dniu pracy. Z mimiki chłopów odczytać można zachwyt i kontemplację przyrody. Tłem obrazu jest wiejski, realistyczny krajobraz przedstawiający słomiane chaty, zaorane pole, krowy. Prostota i surowość pejzażu współgra z psychiką przedstawionych postaci, dla których proste czynności, takie jak obserwacja lotu ptaków, są cennymi chwilami wytchnienia od trudu codziennego dnia.

Mężczyźni na obrazie są wtopieni w naturę, stanowią z nią jedność. Obraz jest afirmacją wiejskiego życia i chłopskiej mentalności, która pozwala pochylić się nad rzeczami codziennymi i odkryć w nich radość i piękno, czerpać z nich siłę. Chłopi uprawiają ziemię, dbają o nią, a natura odwdzięcza się im –...

Podobne wypracowania