Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Jan Twardowski „Matka dla wszystkich” - interpretacja i analiza wiersza

Jan Twardowski „Matka dla wszystkich” - interpretacja i analiza wiersza

„Matka dla wszystkich” to wiersz Jana Twardowskiego. Można przypuszczać, że będzie w nim mowa o Maryi. Jezus, konając na krzyżu, powiedział, że będzie ona „matką wszystkich ludzi”.

Jest to wiersz stychiczny, składa się z trzynastu wersów. Ilość sylab w każdym z nich jest inna, brak w nim rymów oraz znaków przestankowych.

Podmiotem lirycznym, osobą mówiącą w wierszu jest Matka Boska, odbiorcami są ludzie. Przedstawiona została nie jako osoba święta postawiona na piedestale, ale jako zwyczajna mama. Świadczą o tym kolokwializmy użyte przez autora, np. „tylko ja zwyczajnie jak mama”. Takie przedstawienie Maryi jest w utworach Twardowskiego bardzo częste. W wielu wierszach widzimy ją nie tylko jako płaczącą pod krzyżem, ale właśnie jako opiekuńczą matkę, do której możemy się zwrócić z prośbą o pomoc. Tak jest i tym razem.

Najświętsza Panna mówi, że „musi mieć czas na wszystko i dla wszystkich”. Co upodabnia ją do naszych matek? Chociażby to, że ma wiele obowiązków. Jej rola nie zakończyła się pod krzyżem, gdzie wypełniło się Słowo Boże. Ona martwi się nie tylko o swego syna, ale o wszystkich ludzi („Nie tylko pod krzyżem ale i w niebie zmartwienie”)....

Podobne wypracowania