Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - motyw wsi - opracowanie

Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - motyw wsi - opracowanie

Maria Kownacka po raz kolejny bohaterem swojej książki uczynił bohatera zwierzęcego. Tym razem głównym bohaterem książki jest bocian nazwany przez rodzinę Orczyków Kajtkiem. To właśnie z jego perspektywy mamy okazję poznać zasady życia na wsi. Kajtek obserwuje wydarzenia, ale i komentuje, co pozwala na poznanie życia wiejskiego.

Na początku Kajtek jest obserwatorem wydarzeń, dopiero nieco później staje się ich uczestnikiem. Opowiada czytelnikom o tym, jak uporządkowane jest życie wszystkich mieszkańców podwórza. Jak na zagrodę wiejską przystało, w gospodarstwie Orczyków znajduje się pies o imieniu Bukiet. Kajtek wyraża się o nim niezbyt pochlebnie – mówi, że to pies, który jest źle wychowany. Bukiet jest bardzo dumny, nie lubi, gdy ktoś rządzi się na podwórku, bardzo często szczeka na Kajtka i nazywa go przybłędą. Jest jeszcze gęś, która uwielbia się szarogęsić, jest zarozumiała i „posykuje na wszystko”, jakby była właścicielem podwórka.  

Dzień na wsi zaczyna się od nakarmienia zwierząt. Dzień wypełniony jest różnymi zadaniami, których Kajtek do końca nie rozumie. Jest bardzo zdziwiony, że ludzie nie zbierają do jedzenia żab, a grzyby. Kajtek obserwuje...

Podobne wypracowania