Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Literackie portrety matek - opracowanie zagadnienia

Literackie portrety matek - opracowanie zagadnienia

Matka to najważniejsza osoba w życiu każdego dziecka. To ona troszczy się o nie w dzieciństwie, pomaga przejść przez życia, wspiera. I to ona najbardziej cierpi po stracie ukochanego potomka.

Uważam, że najpiękniejszy literacki portret wykreował nieznany autor pieśni zatytułowanej „Lament Świętokrzyski”. Podmiotem lirycznym jest Maryja, matka boska. Przemawia ona do ludu, gdy jej ukochany syn Jezus właśnie zawisnął na krzyżu. Kobieta patrzy na to a jej cierpienie jest niewyobrażalne. Bardzo chciała pomóc synowi, ulżyć mu w bólu, ale nie potrafiła. Po raz pierwszy w dziejach literatury Maryja została przedstawiona jako zwyczajna matka, która błaga o wsparcie dla swojego syna. Nie widzimy w przedstawionej postaci osoby świętej, tylko zwyczajną kobietę. Zwraca się ona kolejno do Boga, Jana Chrzciciela i wszystkich matek na świecie. Prosi o modlitwę dla siebie i swojego dziecka w tak tragicznej (...)

Podobne wypracowania