Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Ignacy Krasicki „Żona modna” - Portret męża przedstawiony oczami żony - opis

Ignacy Krasicki „Żona modna” - Portret męża przedstawiony oczami żony - opis

„Żona modna” to utwór Ignacego Krasickiego, zamieszczony w pierwszej części „Satyr”. Utwór opowiada o małżeństwie szlachcica, zawartego z kobietą, wychowaną w mieście na zagranicznych wzorach i kulturze. Źródłem konfliktu małżonków jest próba bezkrytycznego przeniesienia zwyczajów zagranicznych na polski grunt. Żona modna chce żyć i bawić się jak francuskie szlachcianki, dla jej męża jest to nie do zaakceptowania, przynajmniej w obszarze finansowym, nie ma po prostu pieniędzy na kolejne zachcianki żony. Jednak utwór nie opowiada o kłopotach finansowych, tylko o zderzeniu dwóch światopoglądów - tradycyjnego męża oraz „nowoczesnej” żony.

Kobieta jest miłośniczką literatury, mody, sztuki i stosunków społecznych panujących we Francji. Swojego męża traktuje z wyższością, z góry, jak zwykłego prostaka, nie mającego pojęcia o tym, co modne. Różnica zdań widoczna jest już zanim małżeństwo zostaje (...)

Podobne wypracowania