Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Zofia Nałkowska „Granica” - „Granica” jako powieść społeczna

Zofia Nałkowska „Granica” - „Granica” jako powieść społeczna

Powieść Zofii Nałkowskiej to utwór literacki, który ma w sobie wiele ukrytych sensów. Dotyczy ona różnych dziedzin życia i przez to możemy uznać, że jest wielowymiarowa. W „Granicy” znajdziemy przede wszystkim obraz społeczeństwa i jego podział na różne warstwy. Z tego też względu możemy powiedzieć, że dzieło Nałkowskiej jest – między innymi – powieścią społeczną.

Autorka dzieli społeczeństwo na kilka warstw, od biednych do bogatych. Do grupy mieszczan należy przede wszystkim Zenon Ziembiewicz, jego żona Elżbieta oraz Cecylia Kolichowska, właścicielka kamienicy. Ziemianie to rodzice Zenona oraz ich pracodawcy, Tczewscy. Wśród klas społecznych Nałkowska opisuje jeszcze biedotę. Do tej grupy należy Justyna Bogutówna i jej matka.

W powieści znajdziemy nie tylko podział społeczeństwa na klasy, ale również jego ocenę. Mieszczanie opisani zostali jako ludzie lubiący otaczać się zbytkami. Cecylia gromadzi w domu stare przedmioty, które do niczego jej się nie przydają, jedynie zagracają mieszkanie. Kobieta nie ma gustu, przywiązuje wagę jedynie do rzeczy przyziemnych.

Ziemianie Tczewscy to z kolei postacie groteskowe. Niesmak budzi fakt, że tacy ludzie rządzą miasteczkiem. Tczewska...

Podobne wypracowania