Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Aleksander Fredro „Zemsta” - komizm postaci w „Zemście”

Aleksander Fredro „Zemsta” - komizm postaci w „Zemście”

Aleksander Fredro w swojej komedii ukazuje nam bogatą galerię bohaterów, z których każdy przedstawia indywidualny rodzaj komizmu postaci. Duża różnorodność aspektu komicznego utworu skupia się przede wszystkim wokół trzech osób: Cześnika Raptusiewicza, Rejenta Milczka oraz Papkina.

Cześnik powinien w pewnym stopniu budzić nasz strach i respekt. Potężny mężczyzna, bardzo zdecydowany i porywczy, ustawia służbę po kątach, nie szczędząc gromów nawet swoim bliskim. Jest to jednak tylko pierwsze wrażenie. Okazuje się, że ten nieustraszony władca swojego zamku, jest potwornie nieśmiały wobec kobiet, a zwłaszcza wobec Podstoliny. Niezdarność w działaniu, straszna porywczość w połączeniu z zamiłowaniem do alkoholu zamieniają się w komiczne szaleństwo zdziwaczałego szlachcica. Aura grozy pryska jak bańka mydlana.

Przez maskę awanturniczości przebija dobroduszność Cześnika, dlatego nie wierzymy, że mógłby on komukolwiek zrobić krzywdę. Stąd wszystkie jego przerysowane zachowania budzą nasz śmiech. Jest to celowy zabieg. Karykatura szlachcica w osobie Cześnika Raptusiewicza to mistrzostwo Fredry w wydobywaniu na światło dzienne przywar
tej warstwy społecznej i dobitnym ich podkreśleniu.

Zupełnie inny rodzaj przejaskrawienia...

Podobne wypracowania