Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - opracowanie opowiadania

Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - opracowanie opowiadania

Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego pt.: „Pożegnanie z Marią” toczy się w okupowanej Warszawie. W tych mrocznych i bezlitosnych realiach para głównych bohaterów próbuje ocalić swoją miłość i zapewnić sobie środki na lepsze życie.

Tadeusz i Maria mieszkają obok składu budowlanego, którego właściciel współpracuje z Niemcami. Jest to swego rodzaju gwarancja bezpieczeństwa. Ubijanie interesów z okupantem owocuje tym, że nie dokonuje on inspekcji itp. Dlatego miejsce, w którym mieszkają główni bohaterowie jest niemal jak z bajki (oczywiście w tych realiach). Panuje tutaj spokój, a nikt nie zrywa się gwałtownie na odgłos pukania do drzwi. W tej oazie spokoju mogą spokojnie słuchać muzyki, czy też czytać poezję. To właśnie ona jest ich ulubionym tematem. Potrafią godzinami rozmawiać i zachwycać się jej pięknem. Tadeusz sam próbuje coś tworzyć. Wraz z nimi mieszkają tam inne osoby, także Żydzi - uciekinierzy z getta.

Aby utrzymać się na powierzchni, należy podjąć jakąś pracę. Tadeusz był woźnicą u inżyniera, natomiast Maria rozwoziła bimber, co było bardzo dochodowym, ale też ryzykownym zajęciem. Obydwoje doskonale sobie radzili i nie zwariowali pod wpływem otaczających ich wydarzeń.

Miasto...

Podobne wypracowania