Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Wisława Szymborska „Miłość szczęśliwa” - interpretacja i analiza wiersza

Wisława Szymborska „Miłość szczęśliwa” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz Szymborskiej „Miłość szczęśliwa” napisany został wierszem wolnym bezrymowym. Podzielony jest na siedem nieregularnych strof. Obecne są w nim liczne przerzutnie.

„Miłość szczęśliwa” w dość ironiczny sposób dyskredytuje zjawisko odwzajemnionej miłości. Oczywisty jednak wydaje się fakt, że dyskredytacja ta nie jest faktyczna - wyczuwalny jest fakt, że wiersz ten mógłby raczej zostać napisany przez kogoś, kto miłości takiej nigdy nie doświadczył. Jeszcze bardziej właściwe wydaje się ustalenie, że utwór pisany jest z perspektywy absolutnie obiektywnego obserwatora, który potrafi wydać chłodny sąd o rzeczywistości.

Szczęśliwie zakochani zostają w utworze sprowadzeni do kondycji dziwolągów, dla których tylko przypadkiem znajduje się miejsce na świecie. Tak naprawdę miejsce to gwarantuje im tylko fakt, że ich odsetek jest tak znikomy, że z powodu swojej niewielkości nie może nikomu wadzi (...)

Podobne wypracowania