Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Wisława Szymborska „Miłość szczęśliwa” - interpretacja i analiza wiersza

Wisława Szymborska „Miłość szczęśliwa” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz Szymborskiej „Miłość szczęśliwa” napisany został wierszem wolnym bezrymowym. Podzielony jest na siedem nieregularnych strof. Obecne są w nim liczne przerzutnie.

„Miłość szczęśliwa” w dość ironiczny sposób dyskredytuje zjawisko odwzajemnionej miłości. Oczywisty jednak wydaje się fakt, że dyskredytacja ta nie jest faktyczna - wyczuwalny jest fakt, że wiersz ten mógłby raczej zostać napisany przez kogoś, kto miłości takiej nigdy nie doświadczył. Jeszcze bardziej właściwe wydaje się ustalenie, że utwór pisany jest z perspektywy absolutnie obiektywnego obserwatora, który potrafi wydać chłodny sąd o rzeczywistości.

Szczęśliwie zakochani zostają w utworze sprowadzeni do kondycji dziwolągów, dla których tylko przypadkiem znajduje się miejsce na świecie. Tak naprawdę miejsce to gwarantuje im tylko fakt, że ich odsetek jest tak znikomy, że z powodu swojej niewielkości nie może nikomu wadzić.

Autorka uwypukla swoistą niesprawiedliwość szczęśliwej miłości, ukazując jej istnienie jako swego rodzaju przypadek. Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dlaczego niektórzy ludzie doznają tego uczucia, inni natomiast są go pozbawieni.

Zakochani są także przedstawieni jako niepotrzebne światu...

Podobne wypracowania