Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
Strona główna Język polski Czesław Miłosz „Miłość” - interpretacja i analiza wiersza

Czesław Miłosz „Miłość” - interpretacja i analiza wiersza

Utwór Miłosza „Miłość” wchodzi w skład tomu „Świat – poema naiwne” i jest częścią tryptyku wraz z wierszami „Nadzieja” i „Wiara”. Tryptyk ten stanowi nawiązanie do „Hymnu o Miłości” św. Pawła Apostoła. Wiersz podzielony został na dwie strofy. Strofa pierwsza złożona jest z sześciu wersów rymowanych o schemacie abcabc, druga z wersów czterech (abab).

Tytuł wiersza zdaje się nie pozostawiać żadnych wątpliwości co do jego treści. Jednak nastawienie podmiotu lirycznego do problemu miłości różni się od jej stereotypowej wizji. Przede wszystkim skupia się on, jak można przypuszczać, bardziej na miłości własnej, niż na miłości do drugiej osoby. Stanowi to dużą zmianę w postrzeganiu wiersza jako typowego przykładu liryki miłosnej.

Podmiot liryczny wyjaśnia swoje stanowisko wobec zagadnienia miłości własnej, w pewnym sensie poucza nas i udziela wskazówek. Otóż, według niego, gwarantem prawdziwej (...)

Podobne wypracowania