Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Opis Syrenki Warszawskiej

Opis Syrenki Warszawskiej

Syrena warszawska jest niewątpliwie jednym z najsłynniejszych symboli naszej stolicy. To właśnie w Warszawie stoi jej pomnik, a co roku liczni turyści z zachwytem go podziwiają i słuchają opowieści o jej losach, z której dowiadują się dlaczego to właśnie kobieta o rybim ogonie chroni miasto przed wszelkim złem i jest uwieczniona w jego herbie.

Pomnik Syreny przedstawia kobietę o rybim ogonie, składającym się z mnóstwa małych łusek. W jednej ręce trzyma miecz wzniesiony ku górze, w drugiej - tarczę. Są to symbole którym miałaby ona bronić miasta przed wściekłymi ludźmi, którzy chcieli by je zaatakować.

Jak wynika z legendy, która opowiadana jest przez mieszkańców stolicy, syrena przybyła tu aż z Adriatyku. Płynęła ona wraz z swoja siostrą z wód wielkiego oceanu aż wpłynęły one na spokojne wody morza Bałtyckiego. Jej siostra zachwyciła się Danią i tam postanowiła zostać. Natomiast druga z sióstr płynęła dalej, do momentu kiedy znalazła się w Gdańsku, zauroczona tym pięknym miejscem wpłynęła w jego głąb i kontynuowała swoją podróż już nieco spokojniejszymi wodami Wisły. Kiedy zobaczyła Warszawę postanowiła zaprzestać dalszym tułaczką i na jej skałach się osiedlić. Syrena umilała czas rybakom swoim...

Podobne wypracowania