Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Paul Cézanne „Góra świętej Wiktorii” - opis i analiza obrazu

Paul Cézanne „Góra świętej Wiktorii” - opis i analiza obrazu

Paul Cézanne (1839-1906) był francuskim malarzem postimpresjonistycznym, który uważany jest za jednego z prekursorów nowoczesnych nurtów w sztukach plastycznych. Fakt ten ma związek z jego eksperymentowaniem z perspektywą, co znalazło uznanie w oczach przedstawicieli późniejszego kubizmu.

Tytułowa Góra św. Wiktorii to wysokie na 1011m. wzniesienie znajdujące się w południowej Francji. Paul Cézanne dokonywał jej częstych obserwacji, gdyż sytuowała się w pobliżu jego domu. Była motywem, który bardzo często pojawiał się w jego malarstwie (chociażby inne jej przedstawienie w obrazie „Góra św. Wiktorii z wielką sosną”).

Na pierwszym planie obrazu, wbrew pozorom, nie widzimy tytułowego wzniesienia, ale budynki stojące wśród drzew. W kolorystyce dominują żółć i zieleń - kolory traw, zbóż, liści oraz zabudowań. W dalszej części płótna dostrzegamy kolejne zabudowania i pola, które sytuują się u podnóża Góry św. Wiktorii. Masyw ten jest naprawdę imponujący, a artyście, dzięki zastosowaniu niezwykle ciekawej perspektywy, udało się ukazać go w całej okazałości. Wzniesienie pełne jest załamań i zagłębień, które akcentowane są poprzez odpowiednie...

Podobne wypracowania